Od začátku srpna jsme vymýšlely, od poloviny srpna úřadovaly a sepisovaly žádost, od začátku září propagovaly, od poloviny září upřesňovaly detaily v žádosti, ke konci září dostaly e-mail o přiklepnutí peněz, od prvního října spustily akci. A o čem to mluvím? My, maminky z mateřského centra jsme se rozhodly uspořádat online programovací akci pro děti. Jmenovala se Programování: příběhy a pohádky od dětí pro děti a přes nečekané problémy, které jsme zažily v první lekci, se nám ji podařilo úspěšně dovést do konce.
Společně s dětmi jsme při této on-line akci tvořili ve Scratchi animovanou verzi pohádku Boženy Němcové Kdo je hloupější. Můžete se podívat to, co děti ve Scratchi po vedením desetileté lektorky za čtyři hodiny vyrobily:
Pokud by si někdo rád zkusil naprogramovat příběh ve Scratchi bez našeho vedení, může to zkusit:
- Obecné návody na programování ve Scratchi najdete zde: https://scratch.mit.edu/ideas.
- Naši "reklamní" ukázku toho, jak může vypadat příběh ve Scratchi, najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/421215416/.
- Text pohádky Kdo je hloupější najdete zde: http://www.cist.cz/Pohadky/hloupejsi.htm.
- Připravené postavy včetně kostýmů pro tvorbu jednodušší verze pohádky najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/429966970/.
- Anotovanou jednodušší verzi pohádky najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/429929505/.
- Postavy pro složitější verzi pohádky najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/427273273/.
- Anotovanou složitější verzi pohádky najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/427273273/.
- Pár dalších anotovaných podprogramů, které se mohou hodit při tvorbě příběhů ve Scratchi, najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/433039376/.
- Ukázky několika příběhů, které děti vyrobily po absolvování tohoto kurzu, najdete zde: https://scratch.mit.edu/studios/27703653/.
- Pokud by měl někdo obavu, že si nezvládne vytvořit účet ve Scratchi, návod na jeho vytvoření nalezne na internetové stránce kurzu Programování: Příběhy a pohádky od dětí pro děti.
- Nástroj Dr. Scratch, kterým si může člověk ověřit, jak je jeho program ve Scratchi sofistikovaný, najdete zde: http://www.drscratch.org/.
- Seznam dalších materiálů vhodných pro výuku Scratche najdete ve článku o tvorbě interaktivní mapy ČR ve Scratchi.
Protože se naše páťačka hojně zapojila do chodu celého kurzu, zajímalo ji, jak to celé dopadlo. Navrhla jsem jí, že spolu vytvoříme jednoduchou infografiku. Tentokrát padl výběr na Infogram a tady můžete vidět výsledek:
Žádné komentáře:
Okomentovat