středa 16. října 2019

Ptáci v aplikaci Quiver

Zjistila jsem, že není jednoduché naučit dítko poznávat ptáky. Bydlíme ve městě, takže jediní práci, které vídáme celkem často, jsou kosi a holubi. Teoreticky dítko pozná v knížce kdejakého ptáka, ale u živého už je to horší.
Nedávno jsem objevila Quiver, což je aplikace pro tablety a mobilní telefony, která používá rozšířenou realitu. Aplikace má verzi jak pro Andrioid, tak pro Apple. Z domovských stránek aplikace si vytisknete omalovánky, na které namíříte spuštěnou aplikaci v mobilu nebo tabletu. Omalovánky (i nevymalované) slouží jako podklad (marker), na kterém se vám ve 3D zjeví objekty. Barvu mají podle toho, jak jste si je vymalovali. To, co vidíte na obrazovce si můžete i vyfotit nebo natočit. Ve výukové verzi (stojí cca 120 Kč) je možné zobrazit i buňky s organelami, řez sopkou nebo několik vybraných památek.

Jedna z omalovánek, které Quiver nabízí, je americký druh kulíka Charadrius nivosus nivosus. Má celkem obecný ptačí tvar, takže je možné omalovánky vymalovat jako spoustu dalších ptačích druhů. Při vymalovávání si musí děti víc všímat detailů, takže se jim lépe zafixují. Doma (a to přímo v posteli, protože dítko bylo zrovna nemocné) se nám díky tomu objevil mimo jiného kos, červenka, ledňáček (bohužel ale s krátkým zobákem), drozd...


Více o použití rozšířené reality ve výuce nedávno psal na blogu Dejte mi pevný bod a pohnu i českým školstvím Slávek Hora v článku Rozšířená realita s markerem. O ptácích ve vzdělávání psala v několika článcích na svém blogu Pesleří Veronika Peslerová.

Žádné komentáře:

Okomentovat